Skip to content

Kontakt

redakcja24@portalnaukowy.pl

Skip to content
Portal naukowy

Portal naukowy

Portal dla osób zainteresowanych tematyką ogólnonaukową.

  • Wiedza ogólna
  • Zdrowie
  • Przedmioty ścisłe
  • Home
  • Zdrowie
  • W Krakowie ruszyło bezpłatne centrum wsparcia dla osób z traumą wojenną

W Krakowie ruszyło bezpłatne centrum wsparcia dla osób z traumą wojenną

Redaktor31 października, 202231 października, 2022

W kamienicy przy Wawelu otwarto centrum psychoterapii i integracji dla osób, które doświadczyły traumy wojennej. Zarówno wsparcie psychologiczne, jak i odbywające się tu zajęcia dla młodzieży, są bezpłatne. Miejsce funkcjonuje dzięki hojności darczyńców, a wnętrza zostały wyposażone przez IKEA. Z oferty centrum skorzystało już ponad 500 osób. To jednak dopiero początek. Wkrótce w kamienicy ma powstać szkoła demokratyczna.

Poczucie bezradności i braku kontroli nad własnym życiem, trudności z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej – to tylko niektóre z objawów pourazowych zaburzeń stresowych. Z nieprzepracowaną traumą wojenną boryka się coraz więcej uchodźczyń i uchodźców. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak, zdaniem Agnieszki Korsak z fundacji Let’s Help Together, najmniej zaopiekowaną grupę stanowi młodzież. To głównie z myślą o nich w wakacje otwarto Centrum Integracyjno–Psychoterapeutyczne. Ośrodek znajduje się na dwóch piętrach kamienicy przy ul. Podzamcze 26 w Krakowie. Na pierwszej kondygnacji prowadzone są zajęcia integracyjne dla młodzieży. Druga została zaadaptowana pod psychoterapię dla dzieci i dorosłych.

– Osoby z doświadczeniem uchodźczym potrzebują nie tylko pomocy materialnej czy prawnej, ale też wsparcia psychologicznego. Spora część z nich to niestety osoby cały czas zamrożone w traumie, mające duże trudności z odnalezieniem się w nowej sytuacji, podjęciem pracy, przyswajaniem wiedzy czy nawiązywaniem relacji. Dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, gdzie do problemu będzie się podchodzić w sposób holistyczny. Z jednej strony profesjonalna psychoterapia, z drugiej socjalizacja dzieci i młodzieży z różnych krajów i środowisk poprzez lekcje języków czy zajęcia ogólnorozwojowe. Nie udałoby się to bez wsparcia krakowskiej IKEA, która w pełni wyposażyła gabinety, kuchnie i wszystkie pozostałe pomieszczenia, przekazując Centrum ponad 900 artykułów – mówi Agnieszka Korsak, Członek Zarządu z Fundacji Let’s Help Together.

Ponad 100 osób na terapii, 400 korzysta z zajęć integracyjnych

Z psychoterapii dla dzieci i dorosłych skorzystało już 96 osób. Obecnie w trakcie leczenia jest blisko 50 kolejnych. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem centrum zatrudniło właśnie trzeciego dyplomowanego psychoterapeutę z Ukrainy, nakierunkowanego na pracę z dziećmi i młodzieżą. Konsultacje odbywają się w godz. od 9:00 do 20:00, są bezpłatne i można umawiać się na nie osobiście lub telefonicznie pod numerem +48 505 728 181. Równolegle w kamienicy prowadzone są lekcje języka polskiego, angielskiego i zajęcia dodatkowe, takie jak warsztaty kulinarne czy joga. Dotychczas skorzystały z nich 343 osoby, a na naukę języków zapisało się 135 dzieci z różnych krajów, nie tylko z Ukrainy.

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i skali działań, jakie od początku wybuchu wojny w Ukrainie świadczą lokalne organizacje zajmujące się pomocą humanitarną. Staramy się je wspierać, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu projektowania pomieszczeń, a przede wszystkim dostarczając wszelkie niezbędne artykuły wyposażenia wnętrz, które służą uchodźcom i uchodźczyniom. Centrum Integracyjno-Psychologiczne to jedno z wielu miejsc, które wyposażyliśmy w Krakowie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy przekazaliśmy stowarzyszeniom i fundacjom ponad 35 000 artykułów. Daje to ponad 190 artykułów dziennie, gdybyśmy przekazywali je również w niedziele i święta – powiedziała Alicja Szymska, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków.

Od psychoterapii po szkołę demokratyczną

Fundację Let’s Help Together założyły Agnieszka Korsak i Sylwia Turzańska, które od wybuchu wojny mocno angażują się w pomoc osobom uciekającym z Ukrainy. Agnieszka tworzyła grupy, m.in. lekarzy, prawników i tłumaczy, którzy pro bono udzielali pomocy. Zrzeszyła też kilkanaście krakowskich hoteli, które przygotowały setki miejsc noclegowych dla uchodźców. Środki na działanie Fundacji zostały pozyskane od ludzi dobrej woli, między innymi z Nowej Zelandii czy Stanów Zjednoczonych. Dzięki połączeniu sił z Fundacją Kocham Dębniki, działania organizacji wpisują się w szereg inicjatyw związanych z pomocą osobom przebywającym na terenie Polski, a także tym pozostającym w Ukrainie. Obecnie Fundacja Let’s Help Together pracuje nad otwarciem szkoły w modelu demokratycznym, również w pełni bezpłatnej. Celem placówki ma być kształtowanie myślenia systemowego, strategicznego i umiejętności podejmowania odważnych i mądrych decyzji.

Nauka to lubię!

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek.

Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji. Poza tym dobrze jest zwrócić uwagę na dzieła wybitnych, polskich i zagranicznych pisarzy, którzy są prawdziwymi mistrzami we władaniu języka.

Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano. Natomiast wieczorem, przed snem wybieraj powieści — ułatwi Ci to zasypianie.

Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.

Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.

Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. W tym przypadku szczególnie polecamy klasyki polskich kryminałów. Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę — NEA — ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi

Dzięki czytaniu czasopism możliwe jest poszerzenie posiadanej przez siebie wiedzy. W obecnych czasach gazety i czasopisma mają bardzo zróżnicowaną tematykę, dlatego z całą pewnością każdy człowiek znajdzie coś, co będzie mu w pełni odpowiadało.

Dzięki czytaniu czasopism istnieje możliwość odwoływania się do wcześniej przeczytanych tekstów, co ma bardzo duże znaczenie dla wielu osób. Źródła wiedzy są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim człowiek może się rozwijać oraz poznawać nowe dla siebie rzeczy. Odwoływanie się do przeczytanych tekstów ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz młodzieży. Te grupy dopiero poznają świat i zasady, które w nim panują. Dlatego odwoływanie się do przeczytanych tekstów kultury jest bardzo istotne. Gazetki dla dzieci i czasopisma dla młodzieży sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, dlatego warto umożliwić dzieciom oraz młodzieży zapoznawanie się z nimi oraz czytanie.

Zarówno gazetki dla dzieci, jak i czasopisma dla młodzieży mogą w odpowiedni sposób zainspirować młodego człowieka do działania. Jest to bardzo istotny aspekt czytania czasopism, dlatego powinno się na niego zwrócić szczególną uwagę. Czytanie w skuteczny sposób angażuje mózg do pracy i skłania do myślenia nad przeczytaną treścią. Dlatego warto zapoznawać się z literaturą z różnych źródeł, a także czasopismami, które mają dość szeroką tematykę. Dzięki dokonaniu wyboru odpowiednich dla siebie pozycji człowiek z całą pewnością będzie bardziej zachęcony do działania.

Gazety i czasopisma bez wątpienia umożliwiają zdobycie nowej wiedzy orz pogłębienie wiedzy, którą się już posiada. Dodatkowo dzięki nim można również bardzo zyskać na profesjonalizmie, co w przypadku niektórych osób ma dość duże znaczenie. Szczególnie interesujące jest czytanie czasopism, w których znajdują się artykuły autorytetów z danej branży.

Nawigacja wpisu

Previous: Jak dotrzeć do pokolenia Alfa? Przez platformy, które tworzą społeczności
Next: Dla ponad połowy Polaków kawiarnia to najlepsze miejsce na pierwszą randkę

Ciekawe artykuły

Historyczne wieści dla pacjentów: rozszerzono refundację nowoczesnych leków w leczeniu cukrzycy typu 2!

31 października, 202231 października, 2022 Redaktor

Powrót do szkoły – sposób na sklepiki szkolne i niezdrowe maszyny z napojami

31 października, 202231 października, 2022 Redaktor

Uczniowie widzą coraz gorzej. Czy szkoły wystarczająco dbają o wzrok i zdrowie dzieci?

31 października, 202231 października, 2022 Redaktor

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Historyczne wieści dla pacjentów: rozszerzono refundację nowoczesnych leków w leczeniu cukrzycy typu 2!
  • Powrót do szkoły – sposób na sklepiki szkolne i niezdrowe maszyny z napojami
  • Uczniowie widzą coraz gorzej. Czy szkoły wystarczająco dbają o wzrok i zdrowie dzieci?
  • Tylko górnicy i pracownicy medyczni są bardziej narażeni na choroby niż nauczyciele
  • Rozważasz przejście na weganizm? 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć!

http://www.biurotlumaczen.pl/wycena/

Najnowsze komentarze

  • syrop brzozowy - Ile warte są porady typu „jak się nauczyć…”
  • nosferatka - Ile warte są porady typu „jak się nauczyć…”
  • Kamilek - Właściwe wykorzystanie informacji
  • goszna - Właściwe wykorzystanie informacji
  • BigWolf - Czy dzisiaj uczniowie czytają książki?

Kategorie

  • Czytanie książek
  • Przedmioty ścisłe
  • Wiedza ogólna
  • Zdrowie
  • Źródła wiedzy
Copyright All Rights Reserved | Theme: BlockWP by Candid Themes.