Szkoła a korzystanie z internetowych źródeł wiedzy

Jak bardzo nauczyciele otwarci są na wiedzę z internetu?

W nowoczesnej szkole uczniowie mają możliwość korzystania z komputerów z dostępem do internetu, co jest niesamowitą pomocą podczas większości zajęć lekcyjnych. Internet przydaje się zwłaszcza na tych lekcjach, podczas których ogląda się różne filmy, przeprowadza symulacje, korzysta z wzorów lub źródeł o różnych formatach. Dużo zależy od nauczyciela, bo niektórzy z uczących wciąż uważają, że nie warto pozwalać uczniom na dostęp do multimediów – wystarczy książka oraz treść lekcji przeznaczona do zanotowania w zeszycie. Tymczasem postępu nie da się zatrzymać  i znacznie lepiej jest zacząć wdrażać możliwości oferowane przez informatykę  jak najwcześniej, żeby przyzwyczaić uczniów do mądrego korzystania z komputerów.

Internet a prace domowe

Niektórzy nauczyciele uważają, że umożliwienie uczniom korzystania z internetu w szkole mogłoby doprowadzić do znacznych nadużyć, na przykład ściągania z sieci gotowych rozwiązań zadań przeznaczonych na prace domowe. Owszem, takie przypadki zdarzają się i to nawet często, jednak częstotliwość nie ma wielkiego związku z wykorzystywaniem dobrodziejstw internetu podczas lekcji. W domu i tak każdy uczeń może ściągać zadania z sieci, jeśli pozwolą mu na to rodzice.

Wiarygodność i rzetelność informacji

Problematyczne w korzystaniu z internetu może być też to, że wiele informacji tam dostępnych to słabej jakości kopie z innych stron, pozyskane z błędami i niedopracowane. Żeby używanie pewnych stron i materiałów miało sens, muszą być one starannie selekcjonowane, a młodzi ludzie nie mają jeszcze takiej umiejętności. Przyda się dozór nauczyciela lub rodziców, ewentualnie zalecenie korzystania wyłącznie ze sprawdzonych treści (np. witryn proponowanych przez podręcznik).

2 Komentarze

  1. Jak chodziłam do gimnazjum, jako prace przynosiło się całe strony z wikipedii i dostawaliśmy za to piątki.

  2. Bo młodych ludzi trzeba pilnować, nie można pozwolić na to, by kopiowali co popadnie. Z wiedzy trzeba rozsądnie korzystać.

Napisz komentarz

Twój email nie będzie widoczny.


*