Czy dzisiaj uczniowie czytają książki?

Problematyczne czytanie

Dużo mówi się o tym, że czytelnictwo upada. Coraz mniej osób kupuje papierowe publikacje, coraz mniej deklaruje czytanie choćby jednej książki na miesiąc. Jakiś czas temu główną konkurencją dla książek była telewizja, teraz jednak coraz częściej słyszy się o tym, że telewizor znika z mieszkań. Najwięcej osób korzysta z komputerów, z internetu, i to właśnie z globalnej sieci czerpie całą wiedzę o świecie. Na szczęście dzięki internetowi można obcować również ze słowem pisanym. Zainteresowani znajdą mnóstwo literatury pięknej w postaci ebooków, z których skorzystają nie tylko w komputerze, ale na różnych urządzeniach multimedialnych.

Jak więc jest z czytelnictwem?

Z powodu upowszechnienia się licznych rozrywek dostępnych dla osób w każdym wieku, czytanie jako takie przestało liczyć się jako jedno z obowiązujących hobby. Pozostało pasją dla osób introwertycznych oraz tych z bogatą wyobraźnią, które wyjątkowo cenią sobie słowo pisane. Książki jednak nie umarły i nic na to nie wskazuje. Pomimo dość niskiej trwałości papieru jako takiego, papierowe publikacje przeżyły wiele cywilizacji, czego nie można powiedzieć o dotychczas stworzonych nośnikach cyfrowych. Być może przyszłość to zmieni, ale na razie lepsza inwestycja to papierowa biblioteka, niż zbiór plików, które wymagają mnóstwa zabezpieczeń.

Czytający uczniowie?

Wymóg czytania określonej ilości lektur podczas każdego roku szkolnego jest dość dobry, jeśli chodzi o zwiększanie popularyzacji czytelnictwa, niestety nie wszyscy uczniowie się do niego dostosowują. Większość korzysta np. z opracowań – papierowych bądź internetowych – które wystarczają do minimalnego zaliczenia przedmiotu.

2 Komentarze

  1. Nikt w szkole nie czyta, a mimo to wszyscy jakoś prześlizgują się z klasy do klasy… Ciekawe ;p

  2. Książki nie mogą zniknąć, bo jeszcze minie bardzo dużo czasu, zanim jakiekolwiek źródło cyfrowe pozwoli na taką wygodę i trwałość. Ale zobaczymy, chętnie dam się zaskoczyć.

Napisz komentarz

Twój email nie będzie widoczny.


*